CİLT LEKELERİ

Cilt lekeleri, hepimizin sorunu aslında. Fakat, lekeler çok koyu değil ise, çözümü mutfağınızda 🙂 Asya’ lı kadınlar gün boyu güneşin altında, pirinç tarlalarında çalışmalarına rağmen, ciltlerinde hiç leke olmadığı gibi bronzlaşmazlarmış bile. Aksine, ciltleri parlamış ve mucize böyle bulunmuş. Yani çözümümüz; pirinç.

Haftada en az 2 kez pilav pişer çoğu evde. Pilavı yapmadan önce suda bekletiyorum. 1 saat kadar bekledikten sonra, pirinci süzüp çıkan beyaz suyu alıyorum. Bir şişeye doldurup, buzdolabın kaldırıyorum ve 3 gün boyunca tonik olarak kullanıyorum. Biraz fazla suyum varsa, yüzümü yıkadıktan sonra en son bu suyla yıkıyorum. Kurulamıyorum, öylece bırakıp, kendi kendine kurumasını bekliyorum.

Ayrıca pirinç unu maskesiyle destekliyorum. Pirinç ununu her markette bulabilirsiniz. Bir tatlı kaşığı pirinç ununu, yüzüme sürecek kıvama gelene kadar, kontrollü şekilde su ekliyorum. Daha fazla işe yaramasını isterseniz, pirinçten çıkardığımız suyu (pirinç toniği) ekleyin. Bunun dışında,  acnelyse kullanabilirsiniz.
Pirinç toniğinin faydaları;
– Gözeneklerinizi temizler.
– Ölü deriyi atar.
– Güneşin zararlı etkilerinden korumaya yardımcıdır.
– Cildinizi parlatır, sağlıklı görünüm kazandırır.
– Lekeleri açar, leke oluşumunun önüne geçer.

 Var olan lekelerin daha çoğalmaması için ne yapabilirim?
Lekeniz var ya da yok, mutlaka güneş koruyucu kullanmalısınız. Kadınların bu konuda en büyük hatası, kaş bıyık alımından sonra koruyucu kullanmamak. Bu yüzden bıyık bölgesi lekelidir çoğu kadının. Kuaföre gidince önce bıyık bölgenizi aldırıp, hemen koruyucu sürün. Ardından kaşlarınız alındıktan sonra, komple yüzünüze sürün.

Lekeler için ayrıca başka maske tarifleri de vereceğim, fakat en etkili olandan başlamak istedim. Lütfen güneş koruyucu sürmeyi ihmal etmeyin.
Sevgiler..

Yorum Yazın

Menü