CİLT BAKIM RUTİNİ NASIL OLAMALI?

Cilt bakım rutinimi oluşturmak biraz zamanımı aldı açıkçası. Çoğu kadın gibi “ vaktim yok “ deyip geçiştirdiğim zamanlar oldu. 1 gün yapıp ertesi gün bıraktım, 1 hafta rutine bağladım öteki hafta unuttum. Fakat zaman içinde mimik çizgilerim belli olmaya başladıkça, daha fazla peşini bırakamadım. Terzi kendi söküğünü dikememiş, demesinler 🙂

GÜNLÜK RUTİNİM; ( Sabah Akşam )
– Cilt tipime uygun yüz temizleme jelimle yüzümü yıkıyorum.
– Açılan gözeneklerimin kapanması için, tampon hareketlerle toniğimi uyguluyorum.
– Ardından, 5 dakika kadar masaj yaparak nemlendiricimi sürüyorum. Masajı sakın ihmal etmeyin. 1 hafta düzenli olarak masaj yapın ve farkı görün. O zaman neden bu kadar önemli olduğunu anlarsınız.
– Cilt bakımının en önemli ama kadınlar tarafından hep atlanan şeyi yapıp, güneş koruyucu sürüyorum. Yaz kış, evde dışarıda fark etmiyor. Cilt bakımının asla atlanılmaması gereken adımıdır bu.

HAFTALIK RUTİNİM;
– Öncelikle banyoya girip, peelingimi yapıyorum. (haftada 1 )
– Çıktıktan sonra, burun bandımı yapıştırıyorum. Kuruyana kadar bekleyip, çekiyorum. Bunu haftada 2 kez yapabilirsiniz.
– Cildimin o hafta neye ihtiyacı varsa, o maskeyi uyguluyorum. Kil, çamur, vitamin, nemlendirici vs. Maskenin bekleme süresi ne kadar ise bekliyorum. Bu süre içinde mimik yapmamaya ve konuşmamaya çalışıyorum. Bayan mimik olarak, bu kısım benim için en zor olanı 🙂 Kadınların en çok yaptığı hata; banyoya girmeden önce maske yapmaları. Maske, banyodan sonra uygulanır.
– Süngerimi ıslatıp, yüzümdeki maskeyi temizliyorum.
– Yüzümü kuruladıktan sonra toniğimi sürüyorum.
– Masaj yaparak, nemlendiricimi sürüyorum.                – Cildim nemlendiriciyi emdikten sonra güneş koruyucumu sürüp, cilt bakımımı bitiriyorum.

Ev yapımı maydanoz maskesi:)

Yaşınıza ve cilt tipinize göre uygun ürünleri en iyi kendiniz seçersiniz. Cildiniz her ürünü sevmeyebilir. Bir zamanlar size iyi gelen ürünler artık yetersiz kalabilir. Bu noktada size en iyi gelen ürünü, kendiniz bulursunuz. Bunun için en iyi yöntem; dene yanıl yöntemidir.

Bir diğer önemli konu; maske ve peeling haftada 1 kez yapılır. Fakat aynı hafta içinde 2 kez maske yapmak isterseniz, cildiniz buna ihtiyaç duyarsa, aynı maskeyi kullanmamanız gerekiyor. Pazartesi kil maskesi yaptıysam, Cuma nemlendirici bir maske uygulayabilirim. Fakat aynı hafta içinde 2 kez kil maskesi yapmamam gerekiyor. Fakat kullandığınız maske, haftada 2 kez yapmaya uygun ise yapabilirsiniz.

Benim cilt bakımı rutinim şu an bu şekilde. Fakat 30’lu yaşlarıma yaklaştığım için, işin içine serumlar da girmeye başlayacak. Göz çevresi kremi kullanmayı, tam bir rutine oturtamadım maalesef. Artık yavaş yavaş ihtiyaç duymaya başladım ve arayış içindeyim. Sizin haftalık rutininiz nasıl? Kullandığınız ve memnun kaldığınız ürünleri yazarsanız, sevinirim 🙂
Sevgiler..

Yorum Yazın

Menü