Champix ve Sigara

 

 1.2.3. Gün;

Günde 1 paket sigara içiyorum  galiba işe yaramayacak. Uykusuzluk sorunu yaşıyorum. 3.gün gece biri kolumdan tuttu sanki ama bunu kimseye söylemedim.

4.5.6 Gün;

Günde 1 paket sigara içmeye devam ediyorum. Aslında içmesem canım çekmiyor gibi ama el alışkanlığından içiyor gibiyim.

7. Gün;

Günde 2 paket içenler bile bırakmış, ben kesinlikle bırakmayacağım. Yine 1 paket içtim, ilaç bende işe yaramadı. Modum çok düştü ve 7 günden sonra inancım kalmadı.

8. Gün;

Sabah 1mg, akşam 1 mg’lık ilaçlara geçtim  (2.hafta) Sabah kalkıp kahvaltı ettim  ilacımı içtim, sigara içip uyuya kaldım. Yaklaşık 4 saat uyumuşum. Uyandım sigara içtim ama tadı garipti, yarıda attım. O gün 4 sigara içtim ama hepsini yarıda attım. Rüyamda eve hırsız girdi.

9. Gün;

Bugün 2 sigara içtim, yarıda söndürdüm. Son sigaradan sonra felaket midem bulandı. Sigara derken bile midemin bulandığını fark ettim.

10. Gün;

1 tane sigara içmeye çalıştım, içemedim. Midem bulandı. İştahım açıldı ve acayip tatlı yeme isteğim var. Kabus gördüm ama hatırlamıyorum.

11. Gün;

Canım hiçbir şekilde sigara istemiyor ama el alışkanlığım olduğu için bir eksiklik hissediyorum. Yokuş ve merdiven çıktım ama sanki çok rahattım. Psikolojik mi bilmiyorum ama nefesim hiç tıkanmadı. Yine kabus gördüm. Gözlerinden ateş çıkan bir cüce eve kadar takip etti beni. Eve girdim o da camdan uçarak girdi. Babamın elinden aldı beni. Kardeşimle onu aşağı attık ama ölmedi. Yer altına girdi. Nasıl bir bilinçaltım varsa artık 😊

12. Gün;

Yemekten sonra elim gitti ama yakar yakmaz söndürdüm. 12 yıldır bu kadar iğrenç kokan şeyi nasıl içmişim, aklım almıyor. Yine kabus gördüm ve çok çırpındım muhtemelen. İlkokul arkadaşlarımla Galata köprüsünden geçiyoruz. 5 yaşında çocuklar köprüden atlayıp yüzüyor. Köprü bildiğimiz gibi değil. Yan şekilde duruyor ve dikkat etmezseniz aşağı düşersiniz. Peşime biri takılıyor, çekiyor beni. ” Bırak ben evliyim” diyorum  inanmıyor. Kimliğimi gösteriyorum, bağırıyorum. Sonra onu köprüden itip kaçtım. Korkunçtu!

13. Gün ;

Aklıma sadece 1 kez geldi ama kokusu aklıma gelince tiksindim. Vay bee! Yine dizi gibi rüyalar gördüm. Netflix benim yanımda hiç! 😀

14. Gün;

Sigara içmemiş bir insanla aynı gibiyim sanki. Kahvaltıdan sonra bile canım çekmedi. Uzun zamandan sonra, ciddi anlamda koku aldım bugün. Yarın 3.haftaya başlıyorum.

15. Gün;

Sigarayı bıraktıktan sonra, ilk defa sigara içilen bir kafeye gittim bugün. Hiç canım istemedi. Fakat akşam bi ağlama krizimde 2 tane içtim. Pişmanım!

16.17.18. Gün;

Sigarayı bıraktım fakat ilaç mide bulantısı yaptı ve 2 kez istifra ettim. Kabuslarım çok karmaşık..

12 sene boyunca günde 1 paket sigara içtim. ” Nasıl bıraksam  Ne yapsam?” diye düşünürken, Fatoş abladan bir story geldi ” champixle sigarayı bıraktım”. Hemen yazdım ” vallahi mi? Ben de alacağım, kesin mi?” 😁 Daha cevabını bile beklemeden eczaneye koştum. 320 tlye aldım geldim. Çünkü zaten 1 aylık sigara param o benim.

Kahve almışım sigara içmeyelim mi? Tabi içtim. Hem de 1 kahveyle 3 tane. O gün ilacı bir kenara koydum ve 1 aydan fazla süredir hiç dokunmadım. Sanırım uzun bir süre daha dokunmazdım ama Rami’den gelen bir soru üzerine başladım. Gerçekten sigarayı bırakmanın en kolay yoluymuş bu ilaç, kendim gördüm.

Daha önce çok denedim ama bırakamadım  Ya kilo aldım ya ağzımın içi aftla doldu. 3 gün bıraktım ve ağzımın içi komple beyaz beyaz aft olmuştu ve ciğerlerim yanıyordu  geri başladım.

Champix artık son denememdi ve açıkçası çok umutlu değildim. ” Aman ne kaybederim  deneyeyim bi” diyerek başladım. Ona rağmen çok zorlanmadan bıraktım. Demek ki çok istesem daha kolay olacaktı. Sanırım devlet ücretsiz veriyormuş bu ilacı.

Hayatım boyunca görmediğim kadar rüya ve kabus gördüm. İlk günler sabaha kadar uyur uyanık arası, uyumadığımın farkında ama uyur gibiydim de. Kabuslar 4K kalitesini de, adeta görsel şölen! Yeppaaaa 😀 Şaka bir yana, kabuslar korkunç ama ben o ara kabus gördüğümün farkında oluyorum. Garip bişey o, cümlelerle anlatamam. Bu yan etkilerini bildiğim için de, hiç korkmadım.

Güncel tutacağım..

Yorum Yazın

Menü