BIR ACNELYSE MESELESİ

Öncelikle şunu net olarak söylemeliyim; kesinlikle ve kesinlikle doktor kontrolünde kullanılması gereken bir krem/kimyasal peeling. Cildiniz bunu kullanmaya uygun olmayabilir ve sonuçları ağır olabilir.


Peki ben acnelyse ile nasıl tanıştım?
Henüz 16 yaşındaydım ve felaket bir sivilce problemim vardı. Her ergen gibi, asla yapılmaması gereken şeyi yaptım ve sıktım. Ben sıktıkça izler kaldı ve bana doktor yolu göründü. Bana acnelyse ve sivilce kurutucu bir jel verdi. Onu başka bir yazımda anlatacağım. Hangi doktordu hatırlamıyorum ama kulakları çınlasın. Nasıl kullanacağımı hiç söylemeden gönderdi beni.

Gece demedim, gündüz demedim, yaz demedim, sürdüm de sürdüm. Bir sabah aynaya baktığımda, yaşadığım şoku hiç unutmam. Gece suratımda tüp patlamıştı muhtemelen. Başka açıklaması olamazdı çünkü.
Nerede hata yaptım?
Kremi yazın kullanmak en büyük hataydı fakat doktor bunu bana söylememişti. Krem deyip geçmeyin, çok dikkatli kullanmak gerekiyor. Diğer hatam ise; güneş koruyucu kullanmamak.
Nasıl kullanmalı?
– Kesinlikle ve kesinlikle güneşin etkisini kaybettiği aylarda kullanılmalı.
– Gece yatmadan önce yüzünüzü yıkayıp, kuruladıktan sonra, temiz bir cilde sadece leblebi tanesi kadar uygulanmalı.
– Gün içinde evde olsanız bile, mutlaka güneş koruyucu kullanmalı, 2-4 saat arasında yenilemelisiniz.
– 3 gün kullanıp, 4 gün ara verilerek kullanılıyor. Fakat doktorunuz ne söylerse, onu uygulayın.
– Tedavi 6-8 hafta sürüyor ve düzenli kullanmanız gerekiyor.
– Bu süreçte sert maskelerden kaçınmanız gerekiyor. ( kil, çamur vb. )
– Eğer çok kızarıklık ve acı olursa, 1 hafta kadar ara verin.
– Dudak ve göz çevresine kesinlikle ama kesinlikle kullanmayın! Bu bölgelerden uzak tutun.
– İlaç prospektüsünü mutlaka okuyun.

Ben nasıl kullandım, neler yaşadım, sonucu ne oldu?
Akşamları yüzümü yıkayıp, leblebi tanesi kadar sürdüm. Gün içinde evde olsam bile, güneş koruyucumu sürdüm. İlk hafta soyulma olmadı ve cildim sivilce kusmaya başladı. Bu beklediğim bir şeydi. Panik yapmadım ve kullanmaya devam ettim. 2.hafta döküntüler başladı. Bu süreçte hem koruyucu hem nemlendirici kullandım. Bazen nemlendirmek için, aloe vera kullandım. 3.haftada soyulma en üst düzeye çıktı. Kat kat soyuluyordu ve bu istediğim şeydi. 4.hafta ise, çok soyulduğu için 2 sürüp, 5 gün ara verdim.
Yüzüme dokunmamaya çalıştım, kese ve maske yapmadım. Fondoten asla sürmedim. Yüzüm soyuldukça, taze bir cilt ortaya çıkmaya başladı. Parlak, canlı ve lekesiz 6 haftanın sonunda kullanmayı bıraktım ve sonuçtan oldukça memnundum.
Bazen sorular geliyor “ yakında düğünüm var kullanmak istiyorum, kullanmalı mıyım? “ diye. Benim tavsiyem; düğün öncesi kullanmamanız. Çünkü ciddi bir soyulma yapıyor. Makyaj yaptığınız zaman, hiç hoş bir görüntü olmaz. Fakat düğününüze daha zaman varsa, tercih sizin.
Bu kış tekrar kullanacağım. Merak ettiğiniz sorular varsa yorum olarak bırakabilirsiniz.
Sevgiler ..

orum yapılmış

 1. Melike hazel kavlak Reply

  Ablacım merabalar. Instagramdanda sıkı takipcinimbu arada hayırlı olsun çok yararlı bi sayfa olmuş bence.

  Şimdi benim biraz problemim var cildimle ilgili. Evlenmeden önce hasta olduğum dönemler de sivilceler çıkardı ama simdi surekli olarak batık gibi ciddi ağrılı olarak çıkıyor ve uzun süre geçmiyor. Doğal olarak da istemsiz şekilde oynuyorum bu sefer yara gibi oluyolar. Erzincan da yaşıyorum doğru düzgün bi cildiye de bulamadm açıkçası. Her gittiğimde aknemix diye bi solüsyon tarzı bisey veriyolar kullanıyorum hiç bi ise yaramiyo. Biodermanin yüz yıkama jelini kullanıyorum oda sanki boşa kullaniyomusum gibi geliyo. Önerilerini bekliyorum lütfen abla çünkü çok sıkıldım artık bu durumdan

  • Fattuma Ramesy Reply

   Teşekkür ederim canım benim 🙂 Instagramdan, bahsettiğin o sivilceleri çekip atabilir misin?

 2. Pingback: CİLT LEKELERİ – Fattuma Ramesy

 3. Pingback: Dermaroller nedir? – Fattuma Ramesy

 4. Aysun Mert Reply

  Merhaba bende doktor tavsiyesi ile başladım alnımda güneş lekesi var 🙁 acnelyse kullanmaya başlayalı iki hafta oldu bazı bölgelerde soyma oldu ama alnım öylece duruyor devam ediyorum umarım faydası olur başka tavsiyeniz var mı güneş kremi ve nemlendirici ihmal etmiyorum düzenli kullanıyorum çok teşekkürler iyi günler

Yorum Yazın

Menü